Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія»

Національний історико-археологічний заповідник «Ольвія» – комплекс пам’яток відомого античного міста-держави Ольвії в Миколаївській області біля села Парутине.

Відстань від заповідника до Миколаїва становить 40 км, до Очакова – 30 км.

Територія заповідника включає городище та некрополь Ольвії. До складу заповідника також включено острів Березань, де існувало найдавніше в Північному Причорномор’ї давньогрецьке поселення. Острів Березань розташований у Чорному морі, в 12,8 км на північний захід від Очакова.

Городище являє собою трикутник між Північною, Заячою балками і лиманом. Воно складається з трьох частин: верхнього міста, терасного міста, площею 30 га, і нижнього міста. Нижнє місто з портом, площею понад 25 га, затоплено водами Бузького лиману. Некрополь (місто мертвих) Ольвії займає площу близько 300 га і знайомить нас з різними типами поховань і споруд для цього.

Цікавою в північному Причорномор’ї є ольвійська система водопостачання. Тут збереглися резервуари для води, фрагменти кам’яного жолоба, по якому вода подавалася за допомогою так званого сифона до побутових споруд. Типовою для стародавнього архітектурного ансамблю є Агора – площа розміром близько тисячі квадратних метрів. Навколо нього розташовувалися торговельні, адміністративні, культурні, навчальні та спортивні споруди.

Заповідник має власний музей, фонди археологічних матеріалів (понад п’ятдесят тисяч одиниць зберігання), наукову бібліотеку, експозицію архітектурно-будівельних залишків античної епохи. Експонуються залишки фортечних мурів, житлових кварталів, римської цитаделі, Західного і Центрального Теменосів, поховальних склепів та ін.

За час багаторічних розкопок в Ольвії виявлено велику кількість високохудожніх творів мистецтва, які прикрашають вітрини багатьох музеїв світу: Петербурзького Ермітажу, Одеського археологічного музею, Київського національного історичного музею, Британського музею в Лондоні, Паризького Лувру, Берлінського музею та інших. Унікальна колекція античних пам’яток представлена і в музеї заповідника Ольвії.